fbpx

Akne ve Sivilce İzlerinden Nasıl Kurtuldum

Bu yazıyı okuyorsanız akne ve sivilce izlerinizden hemen kurtulmak istediğinizi çok derinden hissettiğimi bilmenizi isterim 😊

Tabii ki elimde sihirli bir ürün var, sürüyorsunuz ve hemen ertesi gün geçiyor demeyeceğim. Çok eski izlerinizi geçirir de diyemem. Fakat benim bile bu sefer hiç ihtimal vermediğim ve gerçekten ümitsiz olduğum derin ve aylarca geçmeyen akne izlerimden kurtulduğumu söyleyebilirim.

Nasıl mı? Şimdi size tane tane anlatıcam. Tabii şöyle bir not düşeyim, bana iyi gelen bu ürünler belki size iyi gelmeyebilir. Ama bu ürünlerin birincil amacı zaten cildi yenilemek olduğu için ben sizlere de faydalı olacağına inanıyorum. İçeriklerinden de bunu araştırıp anlayabilirsiniz.

Tabii bu işin ilk kuralı aşırı sabırlı olmalısınız. Biliyorum zor fakat işin psikolojik boyutunu halletmek lazım ilk önce.

Nedir bu psikolojik boyut! Yüzünüzde kırmızı veya bordo irili ufaklı genelde tek bir yerde kamp kurmuş akneler sivilceler var. Aynaya bakıyorsunuz ve moraliniz bozuluyor. Hiç bozmayın! Gerçekten benim bile şok olduğum inanılmaz ürünler çıkmış. Dediğim gibi eğer gerçekten bu yola baş koyarsanız izlerden eser kalmayacak. Yine de içinize sinmiyorsa, ilk öncelikle bir dermatoloğa danışmanızı öneririm.

Evde akne tedavime nasıl başladım

Malum karantinadan önce tek tük olan aknelerim karantinada nedense inanılmaz arttı. Boynumun sağında çöreklendiler iri iri iltihaplı akneler. Sönüyorlardı ve bildiğiniz bordo izler kalıyordu. Engel olamıyordum bir türlü. Düzenli yıkama veya bakım yapamadım çünkü birden işler değişti ve herkes evdeydi. Duştan duşa bakım yapıyordum.

Bir gün oturdum ve ben bu oyunu bozarım dedim. 😁 La roche posay ikili ürünü La Roche Posay Yağlı ve Akneye Eğilimli Ciltler için Effaclar Tanışma Kiti aldım. Bazı sitelerde Düzensiz Ciltler için Tanışma Kiti olarakta geçiyor.

Daha önce dermatoloğumun tavsiyesiyle kullanmıştım ve gerçekten faydasını görmüştüm bu sebeple direk aldım. Bu mini boy ikili ürünün normal boyları da var ama ben denemek için ilk etapta böyle aldım.

Kullanmaya başladığım ilk zamanlar hiç etki görmedim cildim mikro şeklinde soyulmaya başladı. Bu cildimi çok kuruttu pul pul oldu diye tabir ettiğimiz durum gibiydi. Fakat ürün cildimi soyuyordu. Sonra yine La Roche Posay’ın aynı seriden yeni çıkartmış olduğu La Roche Posay Effaclar Ultra Konsantre Serum ürününü aldım. İçeriğinde %3.5 Glikolik asit, %2 Niacinamide %1.5 Salisilik asit ve LHA var.

Ürün detaylarına bu linkten ulaşabilirsiniz. https://www.laroche-posay.com.tr/urunler-bak%c4%b1mlar/EFFACLAR/EFFACLAR-PEELING-ETKILI-SERUM-p27414.aspx?gclid=Cj0KCQjw1a6EBhC0ARIsAOiTkrEl2riiW_gXG9lNTlzJXyFTwOwO4YnzAAJjMi9Y9_yZWR9dZZwQHB0aArhwEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

Asit içerikli bu ürün çok iddialıydı. Her sabah ikili ürünü kullanıyordum akşam yine ikili ürün ve sonra serum. Bir ay olmuştu ve cildim parıl parıl parlıyordu artık sadece iki haftada bir akne çıkıyordu. Fakat yine iz kalıyordu ve mevcut izlerim duruyordu diyebilirim.

Dermaroller mucizesi

Hiç ara vermeden bir rutin oluşturdum. Bu ürünlerin daha iyi etki etmesi ve cildimin alt katmanlarına erişmek için dermaroller aldım. Tabii ki ilk iş olarak dermaroller nasıl kullanılır videolar izledim yazılar okudum. Gece yatmadan rutinime bunu da ekledim. Akşam yıkamadan sonra çok fazla olmadan dermaroller sonra tonik sonra serum. Yarım saat sonra ise iz olan yerlere sudocrem. Bazen de medacasol. Haftada bir gün ise dermaroller uygulamasını daha uzun yapıp yine rutini uyguluyordum.

Dermaroller yaparken dikkat etmeniz gereken önemli nokta asla aktif olan akne veya sivilceye değdirmemeniz. Orayı teğet geçin yoksa dermaroller iğnelerini oraya batırıp mikro kanallar açtığı için cildinizin diğer bölümlerine iltihabı taşıyacaktır. Sonra merhaba dip dibe bir sürü akne. Ayrıca dermaroller yaptıktan sonra mutlaka alkollü dezenfektanıyla temizlemelisiniz.

Body shop çağ ağacı yağı ve maskesi

Benim 12 yıldır tüm ürünlerini aşkla kullandığım markadır Body Shop. Şimdiye kadar aldığım ürünlerinde vadettiğini gerçekleştirmeyen hiçbir ürününe rastlamadım. Akne izlerimi ve akne çıkmasını engellemeye çalıştığım bu süreçte çay ağacı serisinden elbetteki faydalandım. Kokuları çok keskin onu söyleyeyim. Body Shop zaten doğal içerikli bir marka ve bu kokular da bunu destekliyor.

Rutinim ise, genellikle öğle zamanı çay ağacı yağından kulak çubuğuna damlatıp akne izlerinin üzerine sürmek. Çay Ağacı 3’ü 1 Arada Temizleyici Scrub Maskesini ise haftada iki kere duştan sonra yapmayı tercih ediyorum.

Mükemmel sonuç:

İki aya yakın geçmişti. İzlerden nokta dahi kalmamış ve yeni sivilce ve akne çıkmamıştı. Bunun yanında bonus olarak cildim inanılmaz sıkılaştı. Pasparlak oldu ve bir tane bile siyah nokta kalmadı. Gözenekler mi, onlar aklımda bile yokken sıfır gözenek… Cilt tonum tek ton ve inanılmaz aydınlık bir görünümdeydi.

İlk kez vadettiğini yerine getiren ürünlerle tanışmıştım. Rutine devam ederken bir de keçi sütü sabununu ekledim. Olive marka alıyorum. Cildi kurutmadan işini yapan bir sabun bu. Kokusu ilk açtığınızda evi hamam gibi kokutsa da sonra azalıyor.

Dikkat etmeniz gereken önemli detaylar:

Çok çok önemli ve olmazsa olmaz kural, kesinlikle güneş koruyucu kullanın. Zaten bu koyu izlerin başlıca sebebi güneş, bu sebeple çok iyi bir güneş koruyucu alın.

Bahsettiğim soyucu ürünleri imkânınız varsa kışın başlayın. Kullandıktan sonra ertesi gün sabah evde dahi olsanız güneş koruyucu sürün.

Unutmayın bu ürünler cildinizi soyuyor ve alttaki deri çok hassas. Güneş koruyucu kullanmazsanız direk lekeler oluşur.

Unutmamanız gereken diğer önemli detaylar ise asla elinizle izlerle veya aknelerle oynamamanız gerektiği. Havlunuzu ve yastık kılıfınızı çok sık değiştirin. Mümkünse yıkarken 60 derecede ve yumuşatıcı kullanmayarak yıkayın.

Klasik sonuç: Üşenmek ve rutini bozmak.

Akne izlerim sıfır olunca ve artık akne çıkmayınca ben de boşlamaya başladım. İşte hepimiz burada hata yapıyoruz hanımlar beyler. Evet, baktık ki düzeldi bir tembellik çöküyor ve bahaneler üreterek aman bu akşam da yapmayayım ne olacak ki aman sabah sabah şimdi uğraşamam yüzümle vs diyerek rutinimizi bozuyoruz. Tanıdık geldi değil mi?

Aylar sonra bir tane kocaman akne bana bunu yapmamak gerektiğini hatırlattı. Yanında bonus küçük sivilce kardeşiyle uzun zamandır izi duruyor. Şimdi tekrar başladım. Siz siz olun problemli bir cildiniz varsa rutinleri bozmayın asla ihmal etmeyin.

Eğer bahsettiğim bu rutine başlarsanız yorumlarınızı beklerim.

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili yazılar

Bize Yazın

error: Alert: Content is protected !!