fbpx

Anne With An E

Heyecanlı, motivasyonu yüksek, hayal gücü sayesinde yaşadığı zorbalıkları atlatmaya çalışmış son derece iyi kalpli bu kızı tanıyınca emin olun dizi bittikten sonra onu çok özleyeceksiniz.

Anne With An E, çocuk edebiyatı romanından uyarlanan bir dönem dizisi. 1908 yılında L.M. Montgomery’nin yazdığı romanın adı ‘Anne of Green Gables’. 1979 yılında animasyonu, 1985 yılında ise bir film uyarlaması da mevcut. Sanırım romanı Türkçeye çevrilmemiş.

Kanada-Abd ortak yapımı olan Anne With An E, 2017 yılında yayımlanmaya başlamış 3 sezon sürüyor. Şu an Netflix’te gösterimde. Dizinin yaratıcısı ve yapımcısı Moira Walley-Beckett, aynı zamanda Breaking Bad ve Flesh ve Bone adlı popüler dizilerin de yazar ve yapımcısıdır.

Dizi oyuncuları, Amybeth McNulty  (Anna Cuthbert), Geraldine James (Marilla Cuthbert), R.H. Thomson (Matthew Cuthbert), Lucas Jade Zumann (Gilbert Blythe).

İzleyince siz de göreceksiniz ki Anne karakterine Amybeth McNulty’ den başkası bu derece hayat veremezdi herhalde. Tabii diğerlerini de unutmamak lazım, özellikle Gilbert, efendiliği, zekiliği ve olgunluğuyla o yaşta resmen centilmenlik dersi veriyor. Kısacası dizinin A dan Z ye tüm oyuncuları sanki o karaktere bürünmüşler, size olağanüstü büyüleyici bir masal izletiyorlar.

Gelelim dizinin konusuna, aslında spoiler vermek kesinlikle istemem bu sebeple size Netflix’teki açıklamasını yazıcam. Cesur ve tutkulu yetim kız, evlenmemiş yaşlı bir kadın ile onun tatlı dilli bekar erkek kardeşinin yanında alışılmadık bir yuva bulur. Yeşilin Kızı Anne’den uyarlandı. Evet açıklaması bu şekilde.

İlk bölümler yanınıza mutlaka bir kutu peçete alın öyle oturun izleyin derim. Çünkü dizinin en dramatik bölümleri ilk bölümler ve her dakikasında Anne için çok üzülüyorsunuz.

Dizinin her bölümünde farklı ana olay var ve genellikle verilen bir ders var denilebilir. Bunlara örnek olarak kadın hakları dizinin genelinde çokça işlenmiş bir konu. Anne karakterinin de kadın haklarına olan bakış açısı sebebiyle de kadınların hayatın her alanında var olabileceği vurgusu oldukça derin ve vurgulu işlenmiş.

Anne, hayal gücü sayesinde bir sürü olumsuzluğu atlatmaya çalışmış 15 yaşında bir kız. Oldukça pozitif ve enerjik, fakat öyle her şeye karşı boş bir pollyanna değil.

Yanında yaşadığı aile başta olmak üzere tüm kasabayı adeta değiştirecek bir bakış açısına sahip bu kız gerçekçi bir pozitif bakış açısıyla olaylara yaklaşıyor. Üzüntüsünü de sonuna kadar yaşıyor sevincini de. İzlerken hem mutlu oluyorsunuz hem de Anne’nin zekasına ve kelimelerle oynayıp onları hayal gücüyle süsleyip her olayı öyle değerlendirmesini zevkle izliyorsunuz.

Anne, zaman zaman başına türlü işler açabiliyor, sonuna kadar üzüntüsünü yaşayabiliyor, bazen umutsuzluğa düşebiliyor. Ama en sonunda hayal gücü ve kıvrak zekâsı sayesinde kendince çözümler bulmayı başarıyor. Hata yaptığında bunları sonradan fark edip dersler çıkarabiliyor.  Dizinin başından sonuna kadar Anne’yı yüzünüzde gülümsemeyle izliyorsunuz.

Dizi müziklerinin muhteşemliğine değinmeden olmaz, her bir karesine o kadar iyi oturtulmuş ki büyülenmeden izlemek imkansız. Sizi alıp götürüyor, dizinin çekildiği yerlerin masalsılığı, dönemin yansımaları olan kıyafetleri hayat tarzlarıyla o kadar uymuş ki, duygusal bir serüven denilebilir. Gerçekten keşke çok daha uzun süren bir dizi olsaydı.

Dizide geçen oldukça etkileyici adeta hayat dersi veren repliklerden bazılarını da yazayım, kesin izlemek isteyeceksiniz;

“Büyük işleri anlatmak için büyük kelimeler gerekir”

“Sürekli bir mutluluk arayışındayız. Her an her dakika mutlu olmayı beklemek hiç mantıklı değil. Neşeyi ancak üzüntüyü öğrendiğinde anlarsın. En yüksek doruklarda gezinen bizler, bazen en derin kuyulara da düşebiliriz. Bir denge var. Güzelliği de burada.”

“Anlatırsan unuturum, öğretirsen hatırlarım. Beni dahil edersen öğrenirim. Farklı olmak kötü bir şey değildir. Sadece alışık olmadığınızdır.”

“Senden başka kimse senin değerini belirleyemez.”

“Artık hayattaki hedefimin aşk olmadığına karar verdim. Kendimi seçiyorum. Böylelikle hayal kırıklığına uğramayacağım.”

“Yarının henüz hiçbir hatanın yapılmadığı yeni bir gün olması fikri güzel değil mi?”

“Her yeni mevsim yeni olasılıklar getirir.”

“Hayal etmek hatırlamaktan daha iyi. Neden en kötü anılar en kalıcılarıdır?”

“Acılar, denizdeki dalgalar gibi üstüme geldiğinde, bana şunu öğrettin; her şey yolunda, ruhuma göre her şey iyi”

“İfade özgürlüğü insani bir haktır.”

“Sevgi sadaka değildir. Bazen insanların seni sevmelerine izin vermelisin.”

“Hayatım gömülmüş umutların mükemmel bir mezarlığı.”

“Dua: Nefret olan her yere sevgiyi ekebilmemi sağla. Şüphe olan her yere inanç, ümitsizlik olan her yere umut, karanlık olan her yere ışık, üzüntü olan her yere neşe götüreyim. Sevgi aramaktansa sevebileyim. Çünkü biz ne verirsek onu alırız.”

Anne; sen bir insanın kahramanı olabilecek küçük bir kızdın. Sen sadece bir roman veya dizi karakteri değilsin, sen hepimizin içinde var olması gereken iyilik ve güzelliksin. O kadar çok yaralayıcı şey yaşamana rağmen her zaman önyargısızdın. Yardımsever ve ilham veren karakterinle umudunu kaybetmiş herkesi şöyle bir sarsan ve kendine getiren, yaydığın enerjiyle gülümsemenle eninde sonunda herkesin kalbini çalmayı başaran olağanüstü bir kızdın.

İzlediğim en müthiş en etkileyici dram dizisiydi. Herkese ama herkese tavsiye ederim. Bana ilham veren bu dizinin hepinize ilham olacağından da eminim. 

İmdb puanı: 8,7/10

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on email

4 Responses

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili yazılar

Bize Yazın

error: Alert: Content is protected !!