fbpx

Hata Yapmak Üzerine

Son yıllarda kişisel gelişim ve psikoloji alanında, hata yapmak üzerine, “Hata yapmaktan çekinmemek” konusunda çokça duruluyor. Ayrıca; “Hatalarımızdan ders alalım, bunları boşuna yapmadık” ve “Bunlar bizim sınavımızdı” gibi görüşler oldukça popüler oldu.

Burada vurgulanmak istenen, hayata karşı cesaretli olmak üzerine bunun farkındayız. Bazı kişiler hata yapabilirim korkusuyla hayatta çok fazla şey kaçırabilirler. Bu da doğru bir yaklaşım değil. Ama bu “Hata yapabilirim” anlayışını benimseyen ve bunu artık hayatının her anına öyle empoze etmiş yani konuyu yanlış anlamış öyle kişiler var ki, bazen hem kendine hem de çevresine zarar verebiliyorlar.

Hayatta bütün yanlışları yapabilirim! Canım kendim. Canım ben!

“Hata yapmak kötü bir şey değil” konusunu yanlış anlamış kişiler, cesaretli olmakla bir şeyin hata olduğunu bilerek onu yapmak arasında dağlar kadar fark olduğunu idrak edemezler. Hatta bu hoşlarına gider bir süre sonra. Hatalarını zevk haline getirirler ve zamanla sırf sonucun ne kadar kötü olduğunu görmek için buna devam ederler.

Bilerek yaptığın hata, hata değildir. Ayrıca aynı hataları yapıp farklı sonuçlar beklemek ise ahmaklıktır!

Düşünün, madem hatalarımızı tecrübe için yapıyoruz, gelişmek için yapıyoruz, o halde bazılarını neden tekrar ediyoruz? Artık onun hata olduğunu bile bile neden yapıyoruz? Çünkü bu anlayış bizi benmerkezci yaptığı için olabilir mi? “Canım kendim” aklına gelebilecek her şeyi yapsın diye olabilir mi? Yani hatalarınla yüzleşmek ayrı, hatalarınla yüzsüzleşmek ayrıdır!

Ya hatalarınla yüzleşir ya da hatalarınla yüzsüzleşirsin…

Cahil olmak ayrı pislik olmak ayrıdır…

Dostoyevski

Böyle kişiler genellikle kalp kırmaktan çekinmezler. Akıllarına ne eserse yaparlar. En sonunda da ben hata yapabilirim insanım kisvesi arkasına sığınırlar. Onları uyarmaya kalktığınızda ise sizi suçlamaktan çekinmezler. Tanıdık geldi mi?

Hepimizin çevresinde var değil mi? Okulda, çalıştığımız yerde, ailemizde, akrabalarımızda bile var üstelik.

Hatalarımızdan ders almak

Evet hatalarımızdan ders almalıyız. Evet hata da yapabiliriz. Ama bu demek değildir ki aklımıza her gelen şeyi akıl vicdan ve gereklilik süzgecinden geçirmeden yapalım.

Karşımızdakini kıralım dökelim sonra özür dileyelim! Bu hak bize her şeyi fütursuzca yapma özgürlüğünü vermemeli.

Evet hepimiz hata yaparız belki de en çok kendimizi eleştireceğimiz durumlar bile yaratır kendimize yükleniriz. “Keşke öyle değil de böyle yapsaydım” diye hayıflanırız. Önemli olan bu durumu kabul edip bundan gerekli dersleri çıkarıp tekrar etmemeye çalışmak.

Bütün hataları da kendimiz yapacak değiliz, biraz akıl, vicdan ve olasılıklar süzgecinden geçirmeliyiz bazı durumları değil mi?

Hatalarımızdan ders çıkarmak akıllıca bir şeydir, başkalarının hatalarından ders çıkarmak daha akıllıca bir şeydir!

Hillel Segal

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili yazılar

Zorbalarla Nasıl Başa Çıkılır: Ne Yapmalı

Zorbalık nedir? Kişinin, kendini savunamayacak kadar zayıf, güçsüz, psikolojik olarak savunmasız olduğunu düşündüğü kişiler üzerinde fiziksel, sözel, psikolojik şiddet içeren davranışlarda ve tehditlerde bulunmasıdır. Zorbalık

Sosyal Medya Algısı

Sosyal medya, hayatımızda öyle bir yere sahip oldu ki artık bütün herkesi sosyal medya algısı ile kafamızda şekillendirir olduk. Öyle ki bütün bu insanlar sadece o fotoğraftan ibaretler bizim için.

Zorba insanlar neden zorbalık yapar?

Hayatın her alanında zorbalığa maruz kalmamız olasıdır. Zorba insanlara maruz kaldığınızda, bu özgüveninizi etkiler, depresyon ve hatta bazı kişilerde intiharla bile sonuçlanabilecek sorunlara yol açabilir.

Bize Yazın

error: Alert: Content is protected !!