fbpx

Koronavirüs karantinasında çocuklarla yapılacaklar

Bütün dünyayı kasıp kavuran koronavirüs sebebiyle çoğu kişi evde karantinada. Ülkemizde de her gün vaka sayısı artmaya devam ediyor. Daha uzunca bir süre daha evde olacağımızı düşünürsek, özellikle çocuklu aileler için durum biraz stresli olabilir.

Çocuklar tüm gün okulda etkinliklere, teneffüslerde arkadaşlarıyla vakit geçirmeye alışmışken birden kendilerini evde buldular. İlk başlarda hoşlarına gitse de gün geçtikçe sıkılmaya başladılar ki bu çok normal çünkü asosyal bir ortamdalar ve online dersler başladı arta kalan zamanın çoğunda da ödevler var. Ebeveynler de işlerini evden yapmaya çalışırken bir yandan çocukların dersleri, ev yemekleri ve ev düzeni ile uğraşıyorlar.

Bu alışılmadık durumlar sürerken bir yandan hayatımızı devam ettirmek zorundayız. Bu süreci, moralimizi bozmadan en az stresle herkese yararlı olabilecek şekilde nasıl atlatabiliriz, koronavirüs karantinasında çocuklarla birlikte neler yapabiliriz, sizler için listeledim.

Planlama yapın: Planlama yapın yoksa kaybolursunuz! Şu an eminim bir rutin oluşturmuşsunuzdur. Eğer akışına bıraktığımız bir rutinse, her şey karışır sonunda kaybolursunuz. İşleri sıraya koyacak bir takvim oluşturun, saati saatine planlayın. Belki ufak sapmalar olur ama neyi hangi sırayla yapmanız gerektiğini bilirsiniz. Paniğe kapılmamanız için en doğru yöntem emin olun bu. Yoksa kendinizi bir işe verdiğinizde başka bir iş aklınıza gelir sonra başka… Sonra çocuk gelir benimle oyna der, yemek yapılacaktır vs. İşlerin içinde kaybolmaktansa hepsini saatli olarak sıraya koymak en mantıklısı. Bunun faydalarından biri de hem siz sosyal medyada fazla vakit geçirmezsiniz hem çocuk tablet ve ekrandan uzak durmuş olur.

Motivasyon panosu: Hepimizin hayatta motivasyona ihtiyacı var. Bunu ister not panolarıyla oluşturun isterseniz eğlenceli resimlerle. Hedefler koyup bunlara yönelik motive edici panolar oluşturmak hem eğlenceli olacaktır hem de işinizi kolaylaştıracaktır. Böylece canı sıkılan çocuğunuzla da eğlenceli bir etkinlik yapmış olursunuz.

Birlikte mutfağa girin: Bu zor günlerde her gün yaptığınız işler belli süreden sonra rutin haline geldiği için moralinizi bozabilir. Mesela sabah öğle akşam ve ara öğünlerde evde olduğunuz için sürekli yemek bulunması şart. Bu yükü sadece anneye bırakmamak için yemek öğünlerini eğlenceye dönüştürebilirsiniz. Anne, baba ve çocuk hep birlikte iş birliği yaparak hem daha hızlı olacaksınız hem de mutlu olacaksınız.

Pizza yapın: Çocukların en sevdikleri yemeklerden biri olduğu için buna itiraz etmeyeceklerdir. Bırakın kendi pizzalarını özgürce kendileri tasarlasınlar. Siz de yardımın keyfini çıkarın.

Kapalı alan pikniği yapın: Yiyecekleriniz ne olursa olsun bir tabak alın ve oturma odası pikniğinin (karıncalar olmadan) tadını çıkarın. Eskiden en mutlu olunan anlar biz çocukken, öğle yemeklerini yer sofrasında en sevdiğimiz çizgi filmleri izlerken yediğimiz anlardı. Oturma odasına yere bir piknik örtüsü serin ve pikniğinizin keyfini çıkarın. Ayrıca bunu bir oyunla da renklendirebilirsiniz. Herkes ne getirdiğini aklında tutacak ve yemek bittiğinde ne getirdiyse mutfağa onu götürecek. Çocuklar için hem keyifli olacak hem de sorumluluk alma açısından da bir şeyler öğretecek.

Sanal müzeler: Sanal müzeleri ziyaret edin. 3d müzeleri, sanal turları keşfedin. Mars’a göz atın. 360° kamera ile Mars’ın yüzeyini keşfedin.

Mektup yazın: Zarfları, kalemleri ve kâğıdı çıkarın. Hayır, e-postalardan bahsetmiyoruz; eski moda mektuplardan bahsediyoruz. Sevdiğiniz birine, büyükanne ve büyükbaba veya çok uzakta yaşayan bir aile üyesine mektup yazın.

Biraz bahar temizliği veya organizasyonu yapın: Temizliğin tam olarak “eğlenceli” olmadığını biliyoruz, ancak herkes evdeyken evin çok çabuk dağılıp hemen toplanması gerektiğini biliyoruz. Her gün sadece 15 dk. dahi olsa evdekilerle iş bölümü yaparak hem evi çalışma şartlarına göre yeniden organize edin hem de birlikte temizlik yapın. Artık istemediğiniz ancak satmaya değer birkaç şeyle karşılaşırsanız, üşenmeyin ve hemen fotoğraflarını çekip, online ikinci el sitelerine yükleyin.

Boyama ve resim etkinliği yapın: Tuvaller, fırçalar ve boyalar alın ve evde bir boya gecesi yapın. İnanılmaz stres attığınıza şahit olduktan sonra bir daha bu aktiviteyi ne siz ne de çocuğunuz bırakamayacaksınız.

Günlük yazın: Çocuklarla günlük aktiviteleri içeren zamanlarınızı unutulmaz kılmak için birlikte günlük yazabilirsiniz. Düşüncelerinizi yazmak, zaman geçirmenin klasik bir yoludur.

Müzik aleti çalmayı öğrenin: Çocuklarınız enstrüman öğreniyorsa, her gün bir saatlik çalışma süresi ayırın. Siz de ona katılabilirsiniz.

Yabancı dil: Çocuğunuzun İngilizcesini geliştirmek için faydalı olabileceğini düşündüğünüz kaynaklar araştırın. Hatta farklı bir dili birlikte öğrenmeye başlayabilirsiniz. Mesela İspanyolca. Çocuklarınızın ingilizcesinin gelişimi için, Age of Learning sitesini, Oxford Education ’ın kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Deneyler yapın ve gizemli olayları keşfedin: Bununla ilgili de internette birçok kaynak mevcut. Mesela, mysteryscience sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Çocukların sıkılmasına izin verin: Son olarak belki de en önemlisi, çocukların sıkılmasına izin verin. Kendinizi sürekli etkinlik yaratmak zorunda hissetmeyin. Bu bir süre sonra sonra sizi yormaya ve psikolojik olarak yıpratmaya başlar. Kendinize de bir boşluk yaratın, bırakın çocuğunuz sıkılsın, sıkıldım desin. Bu, kendi başına bir şeyler yaratmasını ve kendisiyle de güzel vakit geçirebileceğini öğrenmesini sağlayacaktır.

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili yazılar

Küçük Çocuklardan Her Şeyi Bekleme Saçmalığı!

Bilgiye kolay erişebilme, digital dünya, bilinçli ebeveynlik derken artık çoğu anne daha donanımlı ve hazır şekilde anne oluyor. Fakat siz ne kadar bilirseniz bilin daha bebek bekliyoruz dediğinizden itibaren çevrenin bitmeyen tavsiyeleri doğduktan sonra tamamen bir saplantıya dönüşüyor.

Bize Yazın

error: Alert: Content is protected !!