fbpx

Koronavirüsle Savaşmak İçin Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmenin Altı Önemli Yolu

Yeni tip Korona virüs (covid-19) dünyada yayılırken, bu hastalıktan minimum etkilenmek için bağışıklık sistemimizin güçlü olması gerektiği uzmanlar tarafından açıklandı. Bunlar önemli, ancak bağışıklığımızı nasıl artırabileceğimiz hakkında pek bir şey bilmiyoruz veya belirli ve devamlı bir rutin oluşturamıyoruz.

Eğer kronik bir rahatsızlığımız yoksa, virüse maruz kalırsak güçlü bir bağışıklığımız varsa vücudumuz korona ve diğer virüslerle etkin bir şekilde savaşabilir. Bağışıklık sistemlerimiz hastalık ve virüslerle savaşmak için tasarlanmıştır. Ancak ne yazık ki, bağışıklık sistemi stres, toksinler, egzersiz eksikliği ve sağlıksız beslenme gibi modern yaşamın tipik birçok şeyi tarafından yıpranabilir. Bu, vücudumuzun hastalıklarla etkili bir şekilde mücadele etmesini engeller.

Avustralya’daki araştırmacılar, Covid-19 virüsü pozitif çıkan daha önce sağlıklı olan 47 yaşındaki bir kadının bağışıklık sistemini kan örnekleriyle incelediler. Çabuk iyileşme gösteren kadın hastanın, bu durumunun beklenmedik derecede güçlü bağışıklık sisteminin olmasından kaynaklandığını düşündüler.  Uzmanlar, tipik korona virüs şikayetleriyle hastaneye kaldırıldıktan sonra hastanın, 10 gün sonra akciğerlerinin açık olduğunu, 11. günde taburcu edildiğini ve tüm semptomlarının 13. günde kaybolduğunu belirttiler. Bir diğer örnek vaka ise Güney Kore’de yeni tip korona virüs (covid-19) tespit edilen 93 yaşındaki bir kadının 13 günlük tedavisinin ardından hemen iyileşmesi. Tedavisi tamamlanan kadında sadece demans (bunama) hastalığı olduğu ifade edildi. Dolayısıyla böyle araştırmalar güçlü bir bağışıklık sisteminin hastalığın seyrinde ne gibi önemli rol oynadığı açısından oldukça önem arz ediyor. 

Korona virüs ile mücadelede bağışıklığınızı arttırmanın 6 temel yolu:

1. Stresi Azaltın: Strese girdiğimizde vücudumuz bağışıklık sisteminde stres hormonları üretir. Dolayısıyla bağışıklığı artırmanın en önemli yollarından biri stresi azaltmaktır. Stresi azaltmak için, değiştiremeyeceğiniz durumlar için üzülmeyin, akışa bırakmaya çalışın. Nefes egzersizleri ve meditasyon yapın. Sevdiğiniz aktiviteleri yapmaya çalışın. Evde kaldığımız şu günlerde tam da dingin olmak ve kendimize dönmek için fırsat, bol bol sizi iyi hissettirecek kitaplar okuyun, filmler, belgeseller izleyin.

2. Uyku düzeninize dikkat edin: Uyku, mücadele eden bir bağışıklık sistemini yeniden inşa etmek için önemli olduğundan, kendimizi ihtiyacımız olduğu kadar uyumaya bırakmalıyız.

3. Vitamin içerikli gıdalar tüketin: Bağışıklık sisteminizi desteklemek için, narenciye, sarımsak, brokoli ve ıspanak gibi bağışıklığı destekleyen gıdaları yiyebilirsiniz. Bağışıklık sisteminiz zaten zayıfsa, C Vitamini, B Vitamini, D Vitamini ve Çinko gibi tükenmiş olabilecek önemli vitamin ve minerallerle takviye etmek de yardımcı olabilir. 

4. Beslenmenize çok dikkat edin: dengeli ve düzenli beslenmeye özen gösterin. Şeker, işlenmiş et, bitkisel yağlar ve alkol bağışıklık sisteminin bozulmasına sebep olur, bu nedenle uzak durun. Şeker, bağırsaklardaki iyi bakterileri öldürüp kötü bakteriler için besin kaynağı olabilir. Günlük yemek düzeninde, protein, karbonhidrat ve lif açısından zengin gıdalar tüketmeye dikkat edin.

5. Egzersiz yapın: Egzersiz, bağışıklığı arttırmak için yapılacak en iyi şeylerden biri olabilir. Ancak çok fazla egzersiz yaparsanız vücutta stres hormonu salgılanır. Bu yüzden diğer ipuçlarını aklınızda bulundurun: Stresi düşük tutun ve yorgunsanız bol bol dinlenin, hatta şekerleme yapın. 

6. Su içmeyi ihmal etmeyin: Su hayat kaynağıdır. Vücudumuzdaki toksinlerin atılması ve metabolizmanın düzgün çalışması için suya ihtiyaç vardır. Vücudunuza göre günlük su ihtiyacınızı hesaplayıp buna göre bir rutin oluşturmalısınız.

Bu önlemleri hayatımızın rutini hale getirip bağışıklık sistemimizi inşa edersek, bulaşıcı hastalıklara karşı daha güçlü savaşırız.

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili yazılar

Koronavirüsü / Covid 19

Korona virüs, hayatımıza birden girdi ve tepeden tırnağa bütün düzenimiz bozuldu. Bütün uzmanların ortak fikri, çok çabuk bulaşıp hızla yayılmasıydı. Çin’de ortaya çıktığı zaman bize

Sağlıklı Smoothie Tarifleri

Sağlıklı beslenmeyi pratiğe dönüştüren içecek, Smoothie… İster sebzelerle, isterseniz meyvelerle hazırlayabileceğiniz bu sağlıklı içecekler, hem sizi mutlu edecek hem de sizi tok tutacak. Bu sağlıklı

Vücudumuzun olmazsa olmazı: D vitamini

D vitamini yağda çözünen bir vitamindir. Vücudumuzdaki kalsiyumun emilimi için, kas ve kemiklerimizin gelişimi ve normal fonksiyonlarını devam ettirmesi için oldukça önemli bir vitamindir. Yani aslında olmazsa olmazımızdır.

Güçlü bir bağışıklık için!

Malum zor bir sınavdan geçiyoruz hem de tüm dünya. Şaka değil, korona virüs/covid 19 hayatımıza girdiğinden beri sanki bir bilim kurgu filminin içindeyiz hepimiz. Eminim

Bize Yazın

error: Alert: Content is protected !!