fbpx

Koronavirüsü / Covid 19

Korona virüs, hayatımıza birden girdi ve tepeden tırnağa bütün düzenimiz bozuldu. Bütün uzmanların ortak fikri, çok çabuk bulaşıp hızla yayılmasıydı.

Çin’de ortaya çıktığı zaman bize uzak olduğu ve gerekli önlemlerin zaten alındığını ve ülkenin giriş çıkışlara kapatıldığı haberleriyle içimiz bir nebze rahatladı fakat yine de üzüldük kızdık vs.

Ardından Avrupa’ya sıçradı. Sonuçta insan faktörü ve tabii ki üst solunum yollarını etkilediği için basit bir enfeksiyon veya grip olarak düşünüldü ve ülke dışında diğer kişilere de bulaştı. Derken o ülkeden diğer ülkeye zincirleme hızla yayıldı. Çok çabuk bulaşıyordu, tek çözüm biran önce şüpheli kişilere test yapılıp karantinaya alınmasıydı tabii bu kişiler oraya gelene kadar yine her yerde dolaşıp yakınlarına bulaştırdılar.

Önü alınamayan korona virüse çare olarak ülkeler önlemler alıyordu kimi erken kimi geç. Ama ne yaparsanız yapın illa ki geç olacak. Bunun önlemi yok başlangıçta.

Okullar tatil edildi şimdi bizler evde izole bir şekilde bekliyoruz. . Hergün yeni vakalar hergün ölenler, moralimizi her ne kadar iyi tutmaya ve güçlü olmaya çalışsak da sanki bir filmin içindeymişiz ve her şey rüyaymış gibi hissediyoruz. Gerçekle hayali ayıramıyor insan bazen ya işte tam da öyle hissediyoruz.

Bu günler de geçecek elbette fakat ülkeler çetin bir sınavdan çıkmış olacaklar. Hep filmlerde izlerdik yok artık derdik bilim kurgu sonuçta hayal derdik ama işte bir anda gerçek oluverdi. Her an herşey olabiliyormuş meğer. Ona göre ülkeler tam teşekküllü ve hazırlıklı olmaları gerektiğini anlamışlardır umarız.

Bizlere de en başta görevler ve sorumluluklar düşüyor. Dünya sağlık örgütüne ve sağlık bakanlığına, üst düzey yetkililere kulak verip, bize birşey olmaz ya da kader demeyip önlemlerimizi almalıyız.

Sağlıklı günlerde görüşmek dileğiyle.

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili yazılar

Güçlü bir bağışıklık için!

Malum zor bir sınavdan geçiyoruz hem de tüm dünya. Şaka değil, korona virüs/covid 19 hayatımıza girdiğinden beri sanki bir bilim kurgu filminin içindeyiz hepimiz. Eminim

Vücudumuzun olmazsa olmazı: D vitamini

D vitamini yağda çözünen bir vitamindir. Vücudumuzdaki kalsiyumun emilimi için, kas ve kemiklerimizin gelişimi ve normal fonksiyonlarını devam ettirmesi için oldukça önemli bir vitamindir. Yani aslında olmazsa olmazımızdır.

Sağlıklı Smoothie Tarifleri

Sağlıklı beslenmeyi pratiğe dönüştüren içecek, Smoothie… İster sebzelerle, isterseniz meyvelerle hazırlayabileceğiniz bu sağlıklı içecekler, hem sizi mutlu edecek hem de sizi tok tutacak. Bu sağlıklı

Bize Yazın

error: Alert: Content is protected !!