fbpx

Küçük Çocuklardan Her Şeyi Bekleme Saçmalığı!

Bilgiye kolay erişebilme, digital dünya, bilinçli ebeveynlik derken çocuk gelişimi konusunda artık çoğu anne daha donanımlı ve hazır şekilde anne oluyor. Fakat siz ne kadar bilirseniz bilin daha bebek bekliyoruz dediğiniz andan itibaren çevrenin bitmeyen tavsiyeleri doğduktan sonra tamamen bir saplantıya dönüşüyor. Çocuklardan her şeyi bekleme saçmalığı böylece başlamış oluyor.

Malum çoğu kişi artık 30’dan önce evlenmiyor. Dolayısıyla daha bilinçli biraz daha araştıran ebeveynler oldu. İnternete bir tıkla elimizdeki telefonlarla ulaşırken beş dk. dan kısa sürede bir sürü kişiden direk mesajla bile bilgi alabiliyoruz. Özellikle bebek bakımı, çocuk gelişimi, beslenmesi, okul hayatında yaşanan sorunlarla alakalı google arama motoruna yazdığınızda karşınıza bir çok uzman görüşünü içeren seçenekler geliyor.

Çağımızda artık uzmanlar gıdadan tutun tuvalet eğitimine kadar yaşa göre adım adım ilerlenmesi gerektiğini belirten açıklamaları gerek tv de gerekse internet ortamında açıklıyorlar. Fakat gelin görün ki çevre dediğimiz faktör daha doğar doğmaz neredeyse koskoca adam oldu muamelesi yapıyorlar bebeklere.

Çocuk artık ilkokul çağına geldiğinde ise baskılar başlıyor. Hala şunu yapamıyor mu? Hala daha böyle mi? Çocuklardan çocukluğunu yaşamasını beklemez oldular. Daha 5 yaşında bütün herşeyini ifade etmesi, doğruyu yanlışı ifade eden zekasını bir yetişkin gibi kullanabilen olgun küçük adamlar küçük hanımefendiler bekleniyor. Küçük çocuklardan herşeyi bekleme saçmalığı başlıyor! Bir telaş bir panik!

Şimdiki nesil farklı ve bunu da kabul edemiyorlar. Genellikle yaşı büyük olanlar kendi çocuklarının o yaşta neler yapabildiği ile kıyaslıyorlar.

Birey Olmayı Öğrenen Yeni Nesil

Çocuklar daha kreşte birey olayı öğrenmeye başlıyorlar. Öğretmenler daha o yaşta, kendi düşüncelerini ifade edebilmeyi, sıkıntılarını anlatabilmeyi ve itiraz edebilecekleri yönünde eğitim veriyorlar. Peki çevrede bu nasıl yankı buluyor? Tabii ki “siz bunu fazla şımartmışsınız, kendi kafasının dikine gidiyor, her dediğini yapmışsınız” diyorlar.

Sorgulayan Zeki Çocuklar

Çocukların bazı şeyleri sorgulamasından hoşlanmayan öğretmenler var. Zeki çocuklar artık neyi neden yaptıklarını bilmek istiyorlar, en azından çoğu böyle. Fakat genelde öğretmenler veya bazı ebeveynler, çocukların ona koşulsuz itaat etmesini istiyorlar. Bir taraftan da kendine güvenen ve sorgulayan bireyler istiyorlar.

Koşulsuz Şartsız Otorite

Disiplini çocuğun hayatında her adımına yerleştirmek istemek ileride mutlaka sorunlu bir yetişkin yaratmak olacaktır bu şüphesiz. Çocuğa tabii ki sorumluluklar vericez bu çok ayrı bir şey ama sürekli bir kasma durumu hem biz yetişkinleri yorar hem de çocuğu. Burada bahsettiğim durumlara örnek; yemeği kendi koysun kendi alsın, her gece aynı saatte yatıp kalksın, ortalığı sürekli toplu halde bıraksın, asla yapamayacağı bir şey olsa bile bırak elleme yapsın gibi, uzar gider aslında örnekler. Ölçüyü iyi bilmek lazım diye düşünüyorum.

Dünya artık değişti, çocuk yetiştirme konusunda bilgiye bu kadar kolay erişebildiğimiz için şanslıyız bir bakıma. Burada en zoru, sanırım çevreye bunu kanıtlamaya çalışmak veya açıklama yapmaya çalışmak.

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili yazılar

Bize Yazın

error: Alert: Content is protected !!