fbpx

Narsist insanların özellikleri? Narsist insanlarla nasıl baş edilir?

Narsist nedir?

TDK, özseverlik kelimesini “kişinin kendi bedensel ve ruhsal benliğine karşı duyduğu hayranlık ve bağlılık, narsistlik, narsisizm” olarak tanımlıyor.

Bu kendine hayranlık ve bağlılık, başka insanlara nasıl zarar veriyor, narsist insanlara karşı nasıl uyanık olmalıyız, onları nasıl tanımalıyız inceleyelim.

İlk başta narsist insanların kendilerini bu denli beğenmeleri, kendilerine bu kadar hayran olmalarını onların özgüvenli bireyler olmalarına bağlayabilirsiniz. Ama acele etmeyin. Zamanla onları yakından tanıyacaksınız.

Narsist insanlar; güzel giyinirler, dikkat çekmeyi severler, insanları aşağılamayı severler, insanlara tepeden bakarlar, duygularını dışa vurmazlar, ilişkilerini çıkarları üzerine kurarlar. Sizinle iyi geçinip geçinmemesi tamamen onun çıkarlarına bağlıdır. Aslında kendine güvenen kişiler gibi görünseler de altında inanılmaz bir kendine güven sorunu ve sahip oldukları kompleksler yatar.

 • Kurnazdırlar: Hatalı olduklarını itiraf etseler dahi mutlaka bunun altında başka planları vardır. Arkasından mutlaka bir ama gelir. Sizin daha büyük bir suçunuz olduğunu, aslında sizin hatalı olduğunuzu kabul ettirmek için türlü manipülasyona ve hileye başvurmaktan çekinmezler. Hatta bunun sonradan ortaya çıkabilecek bir yalan olduğuna bile aldırış etmezler. Önemli olan o esnada oradan galip çıkmaktır. Daha sonra nasıl olsa herkes için o konu önemsizleşecektir. Haklı olmak için her yola başvuran narsistin en önemli özelliği, sizin zayıf noktalarınızı zaaflarınızı size karşı her yerde kullanmalarıdır. Bu sebeple, kim olursa olsun size ilk önce çoğu kişi yakın davranabilir, kendinizi açmakta acele etmeyin. Mesela ben biraz endişeli bir tipim veya ben biraz evhamlıyım dediğiniz anda narsist bunu kendi çıkarı için en iyi şekilde kullanacaktır. Özellikle sizi suçlayacak deliller toplarken. Siz sonuna kadar haklı olsanız bile bunu gözlerini kırpmadan vicdansız bir şekilde yaparlar. Aldırmazlar, pişman oldum deseler dahi kendi içlerinde asla pişman olmazlar.
 • Asla empati kurmazlar: Başkalarına karşı saygısız davranan ve kendini beğenmiş olan bu kişilerden beklenecek en son şey bile değildir. Sizin duygu ve düşünceleriniz onun için asla önemli değildir. Aksine sizinle alay ederler. Kendini sizin yerine koyarak düşünmek ve hissetmek onun çıkarlarına tamamen terstir.
 • Sinirlerinizi bozmaktan çekinmezler: Çoğu zaman olumsuz duygular uyandırarak dikkat çekerler ve dengenizi bozarak güçlü hissederler. Bundan tuhaf bir haz alırlar. İşte o zaman karşınızda psikolojik sorunları olan birinin olduğunu anlarsınız. Her zaman soğukkanlı olun ve onun bu hazzı duymasına izin vermeyin.
 • Çalışma hayatlarında zorluk çıkartırlar: Bu kişiler kurumsal şirketlerde, eğitim kurumlarında çalışmakta güçlük çekerler. Asla kurumsal şirket prensiplerine göre davranmazlar. Şirket kuralları onlar için geçerli değildir, asla şirketin itibarını düşünerek hareket etmezler. Onlar için sadece kendi kuralları ve çıkarları geçerlidir. Hayatlarını bunun üzerine kurmuşlardır.
 • Sorumluluk almaktan kaçınırlar: Narsist kişiler, hangi meslek grubunda olursa olsun, mesleğini icra ederken bile yapması gereken ve sorumluluğunu alması gereken bir durum veya görevi varsa bundan sonuna kadar kaçarlar. Sorumluluklarını ona hatırlatacak olursanız, sorunun sizde olduğunu, psikolojik bir rahatsızlığınız bile olduğunu söyleyebilirler, bilhassa bunu yayabilirler. Sorumluluk almamak için bu iş böyle olmaz diyebilirler. Oyunu kuralına göre oynamak için kendisi için yapmayacağı kurnazlık yoktur.
 • Utanma duyguları yoktur: Yaptıkları yanlış dahi olsa bunu yapmalarını gerektirecek haklı bir sebepleri olduğunu savunurlar. Yaptıkları yanlışları bile severler. Çünkü bunu kendileri yapmıştır. Hayatta kimseyi örnek almazlar veya asla başkalarının bakış açılarını ve fikirlerini önemsemezler. Kendi doğruları ve kuralları vardır. Ve bu doğru ve kurallar kesinlikle ve kesinlikle onların bencilce çıkarlarına yöneliktir. Eğer yalanları ortaya çıkmışsa veya bir kişiyle yalnızken birebir hata yapacak davranışlarda bulunmuş ve bu ortaya çıkmışsa, normalde rezil olması gerekirken ve çok utanılacak bir davranış olduğunu düşünmesi gerekirken, asla böyle düşünmez ve çevresine de bunun aksini ispat etmek için gerekirse timsah gözyaşlarına, yalanlara başvururlar. Durumu lehine ve çıkarlarına çevirmek için elinden geleni yaparlar.
 • Eleştiriye tamamen kapalıdırlar: Sakın denemeyin bile, sadece sinirleriniz bozulur. Çünkü eleştirildiklerinde başları yukarıya kalkık alaycı bir gülümseme ve küçümseyici yüz mimiklerini takınıp sizinle alay etmeye ve sizinle oynamaya başlarlar. Sizi asla kıracaklarını düşünmezler. Aynı şirketteyseniz veya aranızda müşteri satıcı gibi bir ilişki söz konusu dahi olsa bu değişmez. Oldukça patavatsız olabilirler. Sonuçları umurlarında değildir. Yeter ki narsist kişiliklerine uygun olsun her şey. Ortalığı yakabilirler bu uğurda.
 • Her zaman yukarıdan bakarlar: Gerek topluluk içinde olsun gerekse çevrelerinde, insanları küçümseyici hareketler sergilemekten, aşağılayıcı sözler söylemekten çekinmezler. Bu onların kişiliklerinin imzasıdır. Eğer sizinle sorunu varsa ya da sizin onunla bir sorununuz olduğunu anlamışsa sizi ezmekten ve sizin topluluk içinde üzerinize gitmekten inanılmaz haz alırlar. Bu şekilde davranarak üstünlük sağladıklarını düşünürler.
 • İtibarları için sizi kolayca harcarlar: O yüzden narsist biriyle tartışmaya girerken dikkatli olun. Hakkınızı koruyun fakat bunu onun eline koz vermeyerek yapın. Çünkü sizin hassas noktalarınızı size karşı kullanmayı çok iyi bilirler. Sonunda siz haksız çıkarsınız hatta kuyunuzu kazabilirler. Bu sebeple öfkenizi mükemmel şekilde kontrol edin. Hiçbir şey bulamasa bile aşırı soğukkanlı davranarak sizi ne kadar haklı olursanız olun öfkeli oluşunuzla vurabilir. Eğer size sinir olmuşsa, onun çıkarlarına ters düşecek bir şey yapmışsınızdır. Mesela onun açıklarını bularak şirkete verdiği zararları patrona söylediniz, eline geçen kozları sonuna kadar kullanıp sizi tuzağa düşürüp sonunda patronun gözünde sizi itibarsızlaştıracak durumlar yaratmaya çalışacaktır. Hatta sizin sorunlu olduğunuzu açıklarınızı abartarak kanıtlamaya çalışacak ve çoğu zaman da başaracaktır.
 • Amaçlarına ulaşmak için her türlü sözü verebilirler: Kesinlikle itibar etmeyin. Eğer o kişiden şüpheniz varsa size dengesiz ve narsistçe davranmışsa bundan mutlaka şüphe duymalısınız. Aksi halde kendi çıkarları söz konusu olmasa size asla söz vermezler veya size karşı empati duymazlar. Mutlaka arkasında kendi çıkarlarını ve itibarını korumak için bir planları vardır.
 • Onu değiştirmeye çalışmayın: Sizi anlamasını asla beklemeyin. Hiçbir zaman anlamayacaktır. Duygularınızı yaşadıklarınızı veya onun sizinle olan tarzını açıkça ifade edip onun sizi kırdığını ona anlatıp bir özür veya pişmanlık beklerseniz daha çok beklersiniz. Sizi duymazlar ve hiçbir zaman duymayacaklardır. Kendilerinden başka herkes onun gözünde yetersiz olduğu için tekrar tekrar yanına gidip düzeleceğini umarak hayal kırıklığına uğramayın.

Narsistin karşısında kendinize karşı saygı ve güveninizi kaybetmemeye çalışın. Dik durun. Asla ama asla öfkenize yenik düşerek açık vermeyin, karşınızda sırıtıp soğukkanlılığıyla sizin yüzünüze her şeyi söyleyecektir ve sizi daha da öfkelendirmeye çalışacaktır. Uymayın! Sorun sizin yetersiz olmanız değil sorun onun narsist kişilik bozukluğuna sahip olmasıdır.

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili yazılar

Zorba insanlar neden zorbalık yapar?

Hayatın her alanında zorbalığa maruz kalmamız olasıdır. Zorba insanlara maruz kaldığınızda, bu özgüveninizi etkiler, depresyon ve hatta bazı kişilerde intiharla bile sonuçlanabilecek sorunlara yol açabilir.

Sosyal Medya Algısı

Sosyal medya, hayatımızda öyle bir yere sahip oldu ki artık bütün herkesi sosyal medya algısı ile kafamızda şekillendirir olduk. Öyle ki bütün bu insanlar sadece o fotoğraftan ibaretler bizim için.

Zorbalarla Nasıl Başa Çıkılır: Ne Yapmalı

Zorbalık nedir? Kişinin, kendini savunamayacak kadar zayıf, güçsüz, psikolojik olarak savunmasız olduğunu düşündüğü kişiler üzerinde fiziksel, sözel, psikolojik şiddet içeren davranışlarda ve tehditlerde bulunmasıdır. Zorbalık

Hata Yapmak Üzerine

Son yıllarda kişisel gelişim ve psikoloji alanında, hata yapmak üzerine, “Hata yapmaktan çekinmemek” konusunda çokça duruluyor. Ayrıca; “Hatalarımızdan ders alalım, bunları boşuna yapmadık” ve “Bunlar bizim sınavımızdı” gibi görüşler oldukça popüler oldu. Ama bu “Hata yapabilirim” anlayışını benimseyen ve bunu artık hayatının her anına öyle empoze etmiş yani konuyu yanlış anlamış öyle kişiler var ki, bazen hem kendine hem de çevresine zarar verebiliyorlar.

Bize Yazın

error: Alert: Content is protected !!