fbpx

Özel okul kusursuz okul demek midir? Özel okul her şeyi çözer mi?

Her ülkenin kendi değer yargıları, dinamikleri ve eğitim sistemi vardır. Bizim ülkemizde de malumunuz, oldukça gelgitli, neredeyse her sene değişen bir eğitim sistemi mevcut. Henüz yolun başında bir ebeveynseniz eğitim sisteminden önce dikkat ettiğiniz unsurlar, çocuğun mutlu olması, güvende olması, okuldaki öğretmenin öğrencilerini ne kadar önemsediği gibi kriterlerdir genelde. Öncelikle bunlara kafa yoruyorsunuz. Şahsen ben ve çevremdekiler hep bu yönde kararlar aldık okul seçimlerinde.

Peki özel okula o kadar yüksek meblağlar ödeniyor, buna karşılık özel okullar kusursuz mudur? Özel okul her şeyi çözer mi? Tabii ki koca bir hayır.

Ülkemizde var olan en büyük hastalık olan para kazanma hırsı uğruna yeri geldiğinde abartma durumu özel okullarda fazlaca var olan bir şeydir. Beş sene de üç okul değiştiren ve şu an dördüncü okulumuzu çok sevmemize rağmen inanamadığımız durumlarla karşı karşıya gelen biri olarak söyleyebilirim ki ‘öyle bir dünya yok.’ O yüzden her zaman beklentilerinizi en düşük seviyede tutmanızı tavsiye ederim ve her an her şeye hazırlıklı olun. Evet sizi duyar gibiyim ‘iyi de o kadar para ödüyorum, nasıl olur?’ diyorsunuz. Evet maalesef oluyor…

Özel okulların en büyük sorunu, kayıt esnasında sözünü verdikleri bazı şeyleri, parayı ödemenizden sonra unutmaları, eğitim öğretim döneminde, hata ve sorun kendilerinde olmasına rağmen, egolu bir tavır sergilemeleri ve sizi görmezden gelip yeri geldiğinde ters tutumlar içine girmeleridir. Mesela ben her sene en az birkaç kere paramla rezil oldum durumunu yaşarım. Bunu kapıdan ilk girdiğimde sorduğum rehberlik bölümünüz aktif mi sorusunun cevabını evet tabii ki hiç şüpheniz olmasın şeklinde aldığım ve rehber öğretmenin tüm sene boyunca her şeye duyarsız kalması ve sene sonuna yakın ayrılması o bölümde kimsenin olmayışıyla örneklendirebilirim.

Avantajlarına gelecek olursak, sınıf mevcudu az ve öğretmen de gerçekten iyiyse, birebir olarak bile çocuklarla ilgilenebiliyor. Branş öğretmenleri ve sınıf öğretmeninin o yaştaki çocuğun (benim ki ilkokulda) henüz oyun çocuğu olduğunu kabul edip ona göre bir anlayışla davranması da artıdır. Tabii okulun burada genel tavrı da önemlidir. Şubeleşmiş kurumsal okullarda sistem biraz daha farklıdır. Veliye davranış kalıpları daha kurumsaldır ve kemikleşmiş kuralları ve işleyişleri vardır. Butik okullar da ise genelde, kurumsal olmamalarından kaynaklanan sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Mesela kendi aralarında belirli kuralları olmadığından ve her sene genelde personeller değiştiği için herkes ayrı telden çalabilir ve olan yine veli olarak size olabilir. Çünkü özel okulların vazgeçilmezidir, eğer sıyrılamıyorsan veliyi suçla!

Butik özel okullarda artı olarak, sizi daha çok dikkate alırlar. Biraz da okul idaresiyle alakalı bir durumdur fakat, kurumsaldaki despotluk yoktur diyebilirim. Kısacası şubeleşmiş okullar restoransa, butik okullar esnaf lokantasıdır diyebiliriz. İkisinin de kendi içinde artıları eksileri vardır.

Özel okullar arasında tercih yapmak zahmetli bir o kadar da yıpratıcı bir süreç olduğunu sanıyoruz fakat işin aslı zor olan ondan sonra başlıyor. Vadettikleri bütün hizmetlerin ücretini peşinen veriyorsunuz ama sonraki süreçlerde en az bir konuda dahi olsa, dilenci durumuna düşürülebiliyorsunuz. Bu sebeple önceliklerinizi kayıtta sorsanız da söz verdirseniz de yine de bir yerde bir kaçak olabiliyor. Onların da sizden en büyük beklentisi, ilgisiz ve duyarsız olmanız, aksi halde eğer bir şeyleri sorgular, sorar veya eleştirmeye kalkarsanız, bunun için mi geldiniz diyebilirler, şaşırmayınız…

Özel okula gidiyorsanız, her şeyin mükemmel olmasını beklemek bu ülkede çok abesle iştigal bir durum. Verdikleri eğitim iyiyse, güvenliği varsa (ki her okulun var), sizinle bilgi alışverişinde bulunuluyorsa, çocukta mutluysa buna şükür deyip, arkamıza yaslanmaktan başka çare yok. Tabii ki tutarsızlıklara asla sessiz kalmayarak.

Siz de yaşadığınız durumları yazının altına yorum kısmına yazarak soru sorabilir, fikir alışverişi yapabilirsiniz benimle.

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili yazılar

Özel okullar ücret iadesi yapacak mı?

Özel eğitim kurumlarının hemen hepsi korona virüs sebebiyle 23 mart tarihinden itibaren online eğitime geçtiler. Eğitim ücreti, yemek, kırtasiye, hafta sonu kursları, servis ücretlerini senenin

Küçük Çocuklardan Her Şeyi Bekleme Saçmalığı!

Bilgiye kolay erişebilme, digital dünya, bilinçli ebeveynlik derken artık çoğu anne daha donanımlı ve hazır şekilde anne oluyor. Fakat siz ne kadar bilirseniz bilin daha bebek bekliyoruz dediğinizden itibaren çevrenin bitmeyen tavsiyeleri doğduktan sonra tamamen bir saplantıya dönüşüyor.

Bize Yazın

error: Alert: Content is protected !!