fbpx

Özel okullar ücret iadesi yapacak mı?

Özel eğitim kurumlarının hemen hepsi korona virüs sebebiyle 23 mart tarihinden itibaren online eğitime geçtiler. Eğitim ücreti, yemek, kırtasiye, hafta sonu kursları, servis ücretlerini senenin başında ödeyen velilerin merak ettiği bir konu var, özel okullar ücret iadesi yapacak mı? Ücretlerin bir kısmı geri ödenecek mi? 

Okullar kapatıldıktan sonra, Milli Eğitim Bakanı ve Türkiye Özel Okullar Derneği bir toplantı yaptılar ve özel okulların ücret iade etmesi şu an söz konusu değil, yazın telafi eğitimi yapılacak ve paraları boşa gitmeyecek şeklinde beyanları oldu. 

Peki, çoğu insanın bu olağanüstü pandemide ücretsiz izne çıkarıldığı veya işten çıkarıldığı için mağdur olduğunu düşünürsek, aylık taksit ödeyen veliler için bu karar adil bir karar olur mu? Farzedelim ki işten de çıkarılmadı ücreti peşin ödedi, yine de sadece özel okulların tarafındaymış gibi gözükmez mi bu karar!

Okul kayıt sözleşmelerinde yer alan mücbir sebep dolayısıyla hukukçular, velilerin ücreti ödeme zorunluluğunun olmayabileceği görüşünü savundular. Nedir bu mücbir sebep; “Mücbir sebep, sorumlu veya borçlunun faaliyet ve işletmesi dışında meydana gelen, genel bir davranış normunun veya borcun ihlaline mutlak ve kaçınılmaz bir şekilde yol açan, öngörülmesi ve karşı konulması mümkün olmayan olağanüstü bir olaydır. Deprem, sel, yangın, salgın hastalık gibi doğal afetler mücbir sebep sayılır.” Koronavirüs tüm dünyayı etkileyen bir salgın hastalık, o halde bu durum tam olarak mücbir sebep sayılıyor. 

Milli Eğitim Bakanı ve Türkiye Özel Okullar Derneği, Haziran veya Temmuz’da telafi eğitimi olabileceğini söylediler. Fakat koronavirüs tehlikesi o zamana kadar geçecek mi? Bunun garantisi var mı?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk son açıklamasında “Bu konuyla ilgili bazı teknik çalışmalar devam ediyor. Esasen bir özel okulun aldığı ücreti tümüyle iade etmesi orada görevli olan öğretmenlerin maaşının ödenememesi demek. Dolayısıyla okulların sürdürülebilirliği konusunda belirli bir standardı korumak önemli. Özel okullar, koronavirüs önlemleri kapsamında yapılamayan tüm derslerin yaz tatili bile olsa telafi edileceği, diğer bazı ücretlerle ilgili çalışmalar hem okulların kendi içinde hem de Milli Eğitim Bakanlığında teknik olarak ele alınıyor.” şeklinde beyanda bulundu.

Okulların sürdürülebilirliği konusu veliyi mi ilgilendirir bu durumda? Öğrencilerin yüz yüze eğitim öğretim için ödemiş olduğu ücretlerin karşılığını alamaması durumunda veli mağdur değil mi? Sonuçta bu tüketici haklarına giren hukuki bir konudur.

Hizmet alamazsanız ücret iadesi mümkündür. Burada sadece özel okulların tarafından olayları değerlendirmek son derece üzücü olur. Kaldı ki olayın eğitim boyutunun dışında, karantina ve çoğu kişinin ücretsiz izne çıkarılması sebebiyle herkes ekonomik zorluk yaşamakta.

Herkesin evde olması sebebiyle doğalgaz faturaları yükselecek, mutfak masrafları en az iki katına çıkacak. Bunların da hesaplanması gerekmiyor mu? Okullarda şuan eğitim öğretim yok, dolayısıyla ısıtma, elektrik, yemek giderleri yok.

Çoğu özel okul, online ders yaptırmadığı öğretmenleri ve okul personelini ücretsiz izne çıkarttı. Bu durumda sürdürülebilirliği veliler için düşünmek gerekmez mi? Biz yaptık oldu mantığıyla bu duruma karar vermek çok adil olmaz. 

Sonuç olarak ileride ne olacağı belli olmayan bir durumla karşı karşıyayız. Özel okullar, tabii ki; “buyurun sayın veliler biz size vaad ettiğimiz eğitim öğretim hizmetini salgın sebebiyle veremedik, sürecin sonunda geri ödenmesi gereken ücretleri sizlere ödeyeceğiz” demeyecekler asla. Kaldı ki sene başında eğitim öğretim ücretini öderken rehberlikten tutunda bir çok konuda vadettiklerini gerçekleştiremedikleri, bunları sorduğumuz zaman “hayır burada işler mükemmel yürüyor” cevaplarını yıl boyunca duyduğumuzu düşünürsek… Bu ütopik bir hayalden öteye gidemez. Fakat Milli Eğitim Bakanlığının ve devletin, çocukları yazın sıcağında sadece özel okullar maddi anlamda sürdürülebilirliğini korusun diye mağdur etmemesi, koronavirüs salgını bittikten sonra konuyu her iki taraf için de makul olarak değerlendirmeleri gerekir. Burada ücret ödeyen veliler olduğu için tüketici konumundalar, bu sebeple onların hakları sonuna kadar korunup buna yönelik karar alınması gerekir. Umarız da böyle olur!

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili yazılar

Küçük Çocuklardan Her Şeyi Bekleme Saçmalığı!

Bilgiye kolay erişebilme, digital dünya, bilinçli ebeveynlik derken artık çoğu anne daha donanımlı ve hazır şekilde anne oluyor. Fakat siz ne kadar bilirseniz bilin daha bebek bekliyoruz dediğinizden itibaren çevrenin bitmeyen tavsiyeleri doğduktan sonra tamamen bir saplantıya dönüşüyor.

Bize Yazın

error: Alert: Content is protected !!