fbpx

Sosyal Medya Algısı

Sosyal medya, hayatımızda öyle bir yere sahip oldu ki artık bütün herkesi sosyal medya algısı ile kafamızda şekillendirir olduk. Öyle ki bütün bu insanlar sadece o fotoğraftan ibaretler bizim için.

İnsanların hayatındaki olaylar, durumlar sanki sadece sosyal medyada paylaştıklarından ibaret gibi algılanıyor artık. Hayatında olanları veya günlük rutinini instagramda millete kanıtlamıyorsun diye yapmıyorsun sayılması ya da algılanması diye bir durum var buna bağlı olarak.

Peki, hayatımızda olanları veya rutinlerimizi sosyal medyada paylaşmıyoruz diye bunlara sahip olmadığımız algısı bir zekâ belirtisi midir yoksa sosyal medyanın insanların kafasında yaratmaya çalıştığı algı mıdır?

Mesela ben tatil fotoğrafı paylaşmıyorsam acaba bu yaz tatil yapmadım mı? Ya da tatile önem vermiyor muyum?

Mesela ben hiç spor yaparken paylaşım yapmıyorum diye hiç yürüyüş vb aktivite yapmıyor muyum acaba! Hayatımda hiç yapmadım mı?

Mesela ben bir ara çok temizlik yapmak ve ev düzeniyle kafayı bozmuşsam, hayatım boyunca öyle miydim veya öyle mi devam ediyorum her gün hayatıma!

Mesela son paylaşımlarım hep yemek üzerineyse ben bütün gün veya bütün hafta veya sene yemek mi yaptım gece gündüz. (Aksine bu konuda oldukça tembelim. Fakat birkaç kere yemek fotoğrafı koydum diye ki kırk yılda bir yaptım diye koymuştum :), bir arkadaşım benim için üzülmüş ve hayatını böyle heba etme demişti 🙂 şaka gibi gerçekten ama gerçek).

Yani belki canım o zaman öyle yapmak istiyor.
Belki sosyal medya sana algı bozukluğu yapıyor.
Belki de sen ön yargılısın.
Ama şu bir gerçek, bazı insanlar kendisini sosyal medyada ispatlayacak kadar ego sahibi değildirler. Kimseye kendilerini göstermek ve anlatmak gibi bir çabaları da olmaz. Bazen sadece canları ister ve paylaşmak isterler hepsi bu. Bazılarının bu mesleği oldu ayrı konu ve o bambaşka bir konu zaten.

Mesela bir arkadaşın spor yaparken bir paylaşım yaptı ve bir ay canı spora gitmek istemedi ama senin aklında onun spora ne kadar önem verdiği ve spora hala daha rutin şekilde gidiyor olduğu düşüncesi kaldı. İşte algı yaratmak böyle bir şeydir.

Bir arkadaşın veya tanıdık birisi acayip duygusal ve kızgın bir özlü söz paylaştı. Senin aklında nasıl kaldı peki bu? Dur hemen söyleyeyim. “Ne kadar da kafasını takıyor bazı sorunlara, ne kadar da bunalım bir insan, ne kadar da hassas!” diyorsun değil mi? Belki çok beğendi canı istedi, belki bir duruma üzüldü ve o söz ona yol gösterdi. Sonra hayatına kaldığı yerden devam etti. Bilemezsin yani!

Bazı insanların ön yargılarını aşamazsın o ayrı konu. Mesela ben spor salonu kaydımı aldım diye bir arkadaş bana dedi ki, zaten hiç hayatında spor yapmayan birisi için çok zordu dedi. Cevap verme gereği duymadım. Oysa Türkiye’de baya ün sahibi olan bir tesiste çalıştım ve işim gereği yoğun bir fitness eğitimi aldım, çalıştığım süre boyunca da tesisin bütün imkânlarından yararlandım. Yeni üyelere fitness aletlerini ve yapması gereken aktiviteleri ben planladım. 🙂 Buradan ayrıldıktan sonra ise ara ara hayatımda spora yer verdim. Ama gel de anlat. Aslında konuya baya vakıfım. Ama o ben bunları ona anlatmadım diye bana sormak yerine kafasında bir ben yaratmış, ben de bozmadım.

İşte sosyal medya algısı dediğimiz durum tam da bu insanlara hitap ediyor. Nasıl algı yaratmak istiyorsanız koyun bir fotoğraf, şanınız yürüsün bu insanlar tarafından. 🙂

Önyargısız bir hayat dileklerimle!

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili yazılar

Zorbalarla Nasıl Başa Çıkılır: Ne Yapmalı

Zorbalık nedir? Kişinin, kendini savunamayacak kadar zayıf, güçsüz, psikolojik olarak savunmasız olduğunu düşündüğü kişiler üzerinde fiziksel, sözel, psikolojik şiddet içeren davranışlarda ve tehditlerde bulunmasıdır. Zorbalık

Zorba insanlar neden zorbalık yapar?

Hayatın her alanında zorbalığa maruz kalmamız olasıdır. Zorba insanlara maruz kaldığınızda, bu özgüveninizi etkiler, depresyon ve hatta bazı kişilerde intiharla bile sonuçlanabilecek sorunlara yol açabilir.

Hata Yapmak Üzerine

Son yıllarda kişisel gelişim ve psikoloji alanında, hata yapmak üzerine, “Hata yapmaktan çekinmemek” konusunda çokça duruluyor. Ayrıca; “Hatalarımızdan ders alalım, bunları boşuna yapmadık” ve “Bunlar bizim sınavımızdı” gibi görüşler oldukça popüler oldu. Ama bu “Hata yapabilirim” anlayışını benimseyen ve bunu artık hayatının her anına öyle empoze etmiş yani konuyu yanlış anlamış öyle kişiler var ki, bazen hem kendine hem de çevresine zarar verebiliyorlar.

Bize Yazın

error: Alert: Content is protected !!