fbpx

Zorba insanlar neden zorbalık yapar?

Hayatın her alanında zorbalığa maruz kalmamız olasıdır. Zorba insanlara maruz kaldığınızda, bu özgüveninizi etkiler, depresyon ve hatta bazı kişilerde intiharla bile sonuçlanabilecek sorunlara yol açabilir. Böylece zorbalık yapan gibi zorbalık yapılan da desteğe ihtiyaç duymaya başlar.

Zorba neden zorbalık yapar? Bunun altında yatan nedenler;
* özgüven eksikliği
* güvensizlik
* kontrol etme isteği
* güçsüz hissetmek,
* güçlü hissetmek isteği diyebiliriz. Bu sebepleri daha da açalım ve anlamaya çalışalım. Unutmayalım ki bir şeyi anladığımızda artık ona karşı daha donanımlı hale geliriz.

Zorbalığın nedenleri?

Başkalarından zorbalık görmesi

Zorbalık yapan için bu yeni başlamamıştır, bu onun çocukluğunda maruz kaldığı ve yaşantısının onun kişiliğinde nasıl bir etki yaptığıyla doğrudan alakalıdır. Ailesinde, okulunda veya sosyal çevresinde küçüklüğünde zorbalık görmüş olabilir. O da bunu başkalarından çıkarmak isteyebilir. Özellikle davranışların ve kişiliğin şekillendiği çocukluklarında bu tür davranışlara maruz kaldılarsa tek bildikleri gerçeklik bu olabilir. Yani zorbalık yapmak! Tabii ki hiçbir şey zorbanın yaptığını haklı kılmaz, kılmamalıdır da, buna izin verilmemelidir.

Özgüven eksikliği ve güçsüz hissetme

Zorba insanlar, yeterince zeki, güzel, çekici, değerli hissetmiyorlarsa kendileri hakkında daha iyi hissetmelerini sağlamak zorunda olduklarını düşünürler. Bunu başarmanın en kolay yolu başkalarını alt etmektir. Bunu yapmak için de sizin zayıf noktalarınızı bir dedektif gibi bulmaya çalışacaktır. Bir zorba sizi zayıf noktalarınızdan vururken güçlü hissedecektir, sizi korkuttuğu için özgüvenini tazeleyecektir. Kendi zayıflıklarını gizlemenin mükemmel yolunu bu şekilde bulmuşlardır.

Özgüven ve güç eksikliği hissetmek zorba bir insanı çekingen ve utangaç yapmaz. Bu açıklarını başkalarını eksikli ve güçsüz hissettirerek kapatmaya çalışırlar.

Narsist ve büyük egolu olması

Bazı zorba insanlar, yukarıdaki tarifteki gibi değil de tam tersi büyük egolu ve narsist bir kişiliğe sahip olabilir. Narsist kişilik bozukluğu yaşayan bir kişinin en büyük motivasyonu da zorbalık yapmaktır.

Kıskançlık

Zorba insanlar kendisinden daha zeki daha çekici, daha popüler kişilere tahammül edemezler, aslında bu da özgüven sorunlarının bir parçasıdır.

Kontrol etme isteği

Dünyanın kendi etrafında döndüğünü düşünen zorba insanlar, her zaman kendi kurallarının geçerli olmasını istedikleri için baskın gelmek isterler. Bunun için de zorbalığa başvururlar. Kontrolü ele geçiremedikleri zamanlarda daha da agresifleşirler. Bunu yaparken kullandıkları yöntemler çok acımasız olabilir. Bunlar;
* aşağılamak
* çevrede sizi eksikliklerinizle küçük düşürmeye çalışmak
* yüzünüze acımasızca söyledikleri sözler olabilir.

Zorbalığın ödüllendirilmesi

Ne yazık ki zorbalık genellikle ödüllendirilir. Bu da onun zorbaca davranışlarını daha çok pekiştirmesini sağlar. Çünkü zorbanın amacına ulaşması için yaptıkları, hedefine ulaşmıştır. Zorba kişi, başkalarını korkutup sindirdiğinde, elindeki kozlarını kullandığında genellikle yapmak istediklerini başarır.

Zorba insanların bazıları, sosyal çevrelerinde bu özelliklerinden dolayı dışlanmaya başladıklarında yardım alarak değişmeye başlayabilirler. Bazıları ise zorba olarak kalmaya devam ederler. Ancak eninde sonunda bunun kaybetme stratejisi olduğunu anlarlar. Çünkü illa ki birileri onlara meydan okuyacak ve savaşacak. Zorba ise, daha zayıf olduğunu düşündüğü kurbanlar bulmaya doğru yola çıkacak.

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on email

One Response

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili yazılar

Zorbalarla Nasıl Başa Çıkılır: Ne Yapmalı

Zorbalık nedir? Kişinin, kendini savunamayacak kadar zayıf, güçsüz, psikolojik olarak savunmasız olduğunu düşündüğü kişiler üzerinde fiziksel, sözel, psikolojik şiddet içeren davranışlarda ve tehditlerde bulunmasıdır. Zorbalık

Hata Yapmak Üzerine

Son yıllarda kişisel gelişim ve psikoloji alanında, hata yapmak üzerine, “Hata yapmaktan çekinmemek” konusunda çokça duruluyor. Ayrıca; “Hatalarımızdan ders alalım, bunları boşuna yapmadık” ve “Bunlar bizim sınavımızdı” gibi görüşler oldukça popüler oldu. Ama bu “Hata yapabilirim” anlayışını benimseyen ve bunu artık hayatının her anına öyle empoze etmiş yani konuyu yanlış anlamış öyle kişiler var ki, bazen hem kendine hem de çevresine zarar verebiliyorlar.

Sosyal Medya Algısı

Sosyal medya, hayatımızda öyle bir yere sahip oldu ki artık bütün herkesi sosyal medya algısı ile kafamızda şekillendirir olduk. Öyle ki bütün bu insanlar sadece o fotoğraftan ibaretler bizim için.

Bize Yazın

error: Alert: Content is protected !!