fbpx

Zorbalarla Nasıl Başa Çıkılır: Ne Yapmalı

Zorbalık nedir?

Kişinin, kendini savunamayacak kadar zayıf, güçsüz, psikolojik olarak savunmasız olduğunu düşündüğü kişiler üzerinde fiziksel, sözel, psikolojik şiddet içeren davranışlarda ve tehditlerde bulunmasıdır.

Zorbalık çeşitleri

 • Fiziksel zorbalık
 • Sözel şiddet içeren zorbalık
 • Gizli zorbalık

Zorbalığa örnekler

 • Arkanızdan veya yüzünüze karşı, dalga geçme ve kötü isimler takmaya kadar varan sözlü taciz
 • Hakaret etme
 • Kişiyi küçük düşürme, çevrede alay konusu yapma ve dışlama
 • Özellikle yalnız ya da savunmasız olduğu durumlarda sözlü tacizler veya fiziksel davranışlarda bulunma
 • Kişiler hakkında yalanlar uydurma, kötü niyetli dedikodu yapma ve bunu bilerek yaymak

Belki siz de hayatınızda şimdiye kadar birçok defa zorbalığa maruz kaldınız, belki bazıları bunu size şaka yoluyla yaptılar. Daha sonra düşündüğünüzde ve gece yatağa yattığınızda belki yine de bir yerlerinizi acıttı bu durum. Farkındalık kazandığınızda neyin zorbalık olduğunu çok daha iyi anlayabiliyorsunuz.

Zorbalık Acıtıyor!

Kim yaparsa yapsın zorbalığa uğramak gerçekten kötü hissettiriyor. Psikolojinizin bundan en az etkilenmesi için şu iki şeyi bilmeniz çok önemli:

Yalnız değilsiniz!
Bu sizin hatanız değil!

Zorbalığa maruz kaldığınızda yapabileceğiniz çok şey var.

Zorbalığa karşı kendi üzerinizde çalışmak

Malum kötü, zorba insanları eğitemiyoruz. Kendilerinin bunu kabul edip psikolojik yardım almadıklarını da düşünürsek, o zaman biz de zorba insanlara karşı kendimizi nasıl koruruz bunun üzerinde çalışırız. Malum bu tür İnsanlara ne kadar hadlerini bildirirseniz bildirin onlar değişmiyor ve maalesef mantar gibi bitiveriyorlar etrafımızda. 

Sınırlarını belirle

Bu sadece zorba insanlara karşı olması gereken bir seçenek değildir. Hayatta en gerekli şeylerden biri sınırlarını belirlemektir.

Zorbalık yapacak olan kişi, eğer sizi rakip olarak görüyor veya sizi kıskanıyorsa, zorbalık yapmak için zayıf noktalarınızı sinsice bulmaya çalışacaktır. Bu sebeple içinizi açmak için acele etmeyin. Eğer bu kişi yardım aldığınız biriyse, yine sınırlarınızı iyi belirleyin.

Kimden ne zaman zorbalık göreceğiniz belli olmaz. Bazen gerçekten çok iyi dediğiniz ve size ilk başta faydalı olduğunu düşündüğünüz kişiler bunu yaparlar. En yakınınızdan ve çok iyi tanıdığınız kişilerden de zorbalık görebilirisiniz. Bu nedenle insanlara karşı sınırlarınızı iyi belirlemelisiniz.

Umursamamak da bunun bir parçasıdır. Senin yaptığın bu zorbalıklar beni etkileyecek, bana zarar verebilecek kadar değerli değiller, mesajını vermeniz için sınırlar çok önemlidir.  

Hemen harekete geçin

Öncelikle size zorbalık yapan kişiyi kendiniz çözmeye çalışın. Ona en iyi şekilde cevap verebilmeniz ve taktikler geliştirmeniz için en gerekli olan budur. Çünkü bunu yapan kişi size böyle davranmaya muhtemelen devam edecektir.

Sözleriyle zorbalık yapan kişilere soğukkanlı şekilde o an verilebilecek tepkiler;

 • Her neyse! Vaktimi buna harcayamam! Diyerek uzaklaş.
 • Şimdi daha iyi hissediyor musun?
 • Arkamdan benim hakkımda konuşuyorsan, hayatım seninkinden çok daha ilginç!
 • Sonunda söyleyecek komik bir şey mi buldun?
 • Hakkımda neden bunları söylemeye devam ettiğinden emin değilim ama umurumda da değil!
 • Neden gerginsin? Sakin ol ve buna bir son ver istersen!
 • Yeter!
 • İşiniz bittiğinde bana haber verin!
 • Başladık yine! Bu gerçekten sıktı! Bu mevzu bittiğinde yine görüşelim.
 • Vay be, bunu tek başına mı buldun?
 • Gerçekten umurumda olduğunu mu düşünüyorsun söylediklerinin?

Sakin ve soğukkanlı ol

Zorba kişilerin amacı sizden duygusal bir geri dönüş almaktır, bu yüzden soğukkanlı olmak ve onlara nasıl hissettiğinizi belli etmemek zorundasınız. Yani sakin olun!

Kızgın, üzgün ya da korkmuş olduğunuzu göstermemek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Zorba kişiler bu duygulardan beslenirler ve zaten amaçları da budur. Amaçları gücünüzü almak, sizi üzmek ve korkutmaktır. Size zorbalık yapıldığında, üzülmediğinizi, onun söylediklerini ciddiye almadığınızı ve korkmadığınızı gösterirseniz, genellikle ilgilerini kaybederler. Yani asıl amaçları sizin tepki vermenizi sağlamak olduğu için bunu elde edemeyince bir daha size bunu yapmayabilirler.

Nefesinize odaklanın ama belli etmeyin. Derin nefes alın ve sahip olduğunuz güzelliklere odaklanın. Bunu yapmak zorba kişiye onun istediği tepkileri vermekten kaçınmanıza yardımcı olabilir. Bunu yaparken zorbalık yapan kişi ile göz temasınızı koruyun.

Zihninizi ve odağınızı değiştirin

Etrafınızda bir koruma kalkanı olduğunu hayal edin. Sizi o kişiden koruduğunu, söylediklerinin o kalkana çarptığını ve ona geri döndüğünü düşünün. İyi gelecektir!

Zorba kişiden uzaklaşın

Gereken cevabı verdikten sonra oradan uzaklaşın, onunla aynı ortamda durmayın. Yaptığı harekete veya söylediği sözlere verdiğiniz cevaptan sonra arkanızı dönüp yürüyüp gitmek çok önemlidir. Böylece vaktinizi gerçek olmayan hastalıklı düşüncelere harcamadığınızı, sizi alt edemediğini anlayacaktır.

Kendinize güvenin

Zorba insanlar genellikle kendilerinden daha zayıf olduğunu düşündükleri insanları seçerler. Bu sebeple duruşunuzla, hareketlerinizle ona kendinize güveninizin olduğunu ondan korkmadığınızı bir şekilde gösterin. Kararlı, hazır cevap olup hemen o an gereken tepkiyi verirseniz zamanla o sizden çekinecek ve sizi korkutamayacağını anlayacaktır. Sonunda, davranışlarının sizi etkilemesine izin vermeyeceğinizi gösterdiğinizde pes etmek zorunda kalacaktır.

Başkalarına bildirmekten çekinmeyin

Zorba davranışlarını değiştirmezse, o zaman buna son verebileceğini düşündüğünüz birisiyle konuşmak gerçekten yardımcı olabilir. Zorbalığa uğradığınızı birisine bildirmekten korkmayın. Sizi önemseyen ve size yardımcı olacak insanlar mutlaka vardır. Bunu sır gibi saklamanıza veya korkmanıza gerek yok.

Eğer kendiniz halledemiyorsanız bu içinizde büyüyecek ve sizi en kötü şekilde etkileyebilecek hale gelecektir. Bu iş yerinizde oluyorsa, müdürünüze veya insan kaynakları departmanına bildirmekten çekinmeyin. Okulda arkadaşlarınızdan zorbalık görüyorsanız, okul idaresine bildirin. Okulda veliyseniz, öğretmenden veya başka bir birimden zorbalık görüyorsanız okul idaresine bildirin, o da işe yaramıyorsa daha üst birimlere yaşadıklarınızı bildirmekten asla çekinmeyin.

Destek grubu oluşturun

Zorbalık yapan kişiler genellikle tek başlarına hareket ederler. Zorbalık yapan kişinin davranışlarını yakın arkadaş grubunuza ve çevrenize anlatın. Başkalarının gözünde bu şekilde görünmek hoşlarına gitmeyecektir. İkiniz yalnızken söylediği sözlerin artık bir sır olmadığını anladığında, artık bunu yapmanın kendisine zarar verebileceğini düşünebilir.

Siber zorbalık

Sosyal medya sayesinde artık insanlar rahatça zorbalık yapar hale geldiler. Özellikle ünlü kişiler bundan en çok şikayetçi olanlardır herhalde. Bazıları hukuki yola bile başvurmaktan çekinmiyorlar. Haklılar da! Bazıları da ince zekalarıyla, bu zorbalığa aldırış etmediklerini bu kişilere cevap yazarak gösteriyorlar. Zorbalık yapan kişi de aldığı cevaptan çok, ünlü birisinin kendisine cevap verdiğini, yaptığının sonucu olarak kendisinin o ünlü tarafından görüldüğünü düşünüyor. Yani cevap vermekle onu en iyi besleyen durumu gerçekleştirmiş oluyorlar aslında. Siber zorbalığa asla yanıt vermemelisiniz. Buna sosyal medya, e-posta veya anlık mesajlaşma dahil. Eğer gerçekten tehdit içeren sizi gerçekten rahatsız eden ve önüne geçemediğiniz bir siber zorbalığa maruz kaldıysanız, ihtiyacınız olduğunda kanıt için metinleri, e-postaları veya anlık mesajları saklayın.

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili yazılar

Sosyal Medya Algısı

Sosyal medya, hayatımızda öyle bir yere sahip oldu ki artık bütün herkesi sosyal medya algısı ile kafamızda şekillendirir olduk. Öyle ki bütün bu insanlar sadece o fotoğraftan ibaretler bizim için.

Hata Yapmak Üzerine

Son yıllarda kişisel gelişim ve psikoloji alanında, hata yapmak üzerine, “Hata yapmaktan çekinmemek” konusunda çokça duruluyor. Ayrıca; “Hatalarımızdan ders alalım, bunları boşuna yapmadık” ve “Bunlar bizim sınavımızdı” gibi görüşler oldukça popüler oldu. Ama bu “Hata yapabilirim” anlayışını benimseyen ve bunu artık hayatının her anına öyle empoze etmiş yani konuyu yanlış anlamış öyle kişiler var ki, bazen hem kendine hem de çevresine zarar verebiliyorlar.

Zorba insanlar neden zorbalık yapar?

Hayatın her alanında zorbalığa maruz kalmamız olasıdır. Zorba insanlara maruz kaldığınızda, bu özgüveninizi etkiler, depresyon ve hatta bazı kişilerde intiharla bile sonuçlanabilecek sorunlara yol açabilir.

Bize Yazın

error: Alert: Content is protected !!